GORE 7 rybníků swimrun 2019

Sobota 15. 6. 2019, 13.00 hodin, Sportovní klub Vlaška, Dobříš


V sobotu 15. 6.2019 zopakujeme úspěšný formát závodu: multisportovní swimrun, který střídá běh a plavání. Trať měří 17,8 km, z toho 15,2 km běh a 2,6 km plavání v sedmi rybnících v okolí Dobříše. Nejkratší plavecký úsek je 200 m a nejdelší 720 m. Závodí se ve dvojicích (muži, ženy, smíšené páry) kdy platí, že ve vodě musejí být závodníci daného páru kvůli bezpečnosti spojeni lanem. Závodníci mohou používat tyto plavecké pomůcky: packy, piškot, plavecké brýle, neopren. Naopak zakázány jsou: ploutve, šnorchel, matrace apod. Vzhledem k opakovaným přechodům běh-plavání závodníci většinou plavou v běžeckých botách. Platí, že vybavení, se kterým závodníci nastoupí na start, musejí nést po celou dobu závodu až do cíle.

No.3 – Nový rybník

Přihlášky na místě v den závodu 15/6/2019 od 10.00 do 12.00 hodin

Startovné při registraci na místě: 700,– Kč/osoba

startovní listina

Propozice

Termín závodu: 15. 6. 2019

Odjezd autobusů z Vlašky na start: 11:30 a 12:15

Start:  13.00 hodin

Vyhlášení výsledků: 17.00 hodin

Tombola : 17.30 hodin

následuje volná zábava … 😉

Registrace proběhne v prostorách SK Vlaška Dobříš, kde bude i cíl. Z Vlašky závodníky na start do Holšin dopraví objednaný bus. Pokud tedy přijedete autem, zaparkujte u Vlašky na vyhrazeném parkovišti. V blízkosti startu u Vackova rybníku v Holšinách je omezený prostor. V prostoru startu v Holšinách budete moci odložit poslední věci do číslovaných pytlů, které vám autem odvezeme do cíle, kde vám budou vydány proti předložení startovního čísla.

Startovní balíček obsahuje:

  • 2ks plavecké čepice s číslem – povinné na hlavě v plaveckých úsecích
  • 6m lanko pro spojení páru ve vodě
  • 2 karabiny pro rychlé spojení/rozpojení páru
  • Pytel na věci ze startu

Poznámka: nakonec jsme ustoupili od nutnosti mít na plavání i běh speciální triko se startovním číslem. Takže můžete závod absolvovat v plavkách, triatlonovém dresu nebo neoprenu, případně si neopren na běh snadno sundat bez složité manipulace s číslem.

Občerstvovací stanice: na hrázi Nového rybníku (po třetím plaveckém úseku) a v cíli SK Vlaška. Bude: voda, ionťák, banán, sušenka, sůl…

7 rybníků – trať

Start je v obci Holšiny 9km od Dobříše, závodníky na start z Dobříše dopraví zvláštní bus. Po krátkém běžeckém úvodu závodníci rozvíří vody Vackova rybníku. Cíl je v SK Vlaška v Dobříši. Celkem je trať dlouhá 17,8km. Z toho běh 15,2km většinou po lesních a polních cestách, část také po asfaltu. Plavání 2,6km v sedmi úsecích. Nejdelší plavecký úsek je č. 6 Huťský rybník 720m.

Pravidla

  1. Předpoklady
    1. Závodu se mohou zúčastnit pouze týmy složené ze dvou závodníků, oba starší 18 let. Oba musejí umět plavat.
    2. Vyhlášené kategorie párů: muži, ženy, smíšené.
    3. Podmínkou účasti je vyplnění přihlášky, zdravotní způsobilost a zaplacení startovného.
  2. Závod
    1. Trať je vyznačena pořadatelem.
    2. Závodníci se musejí pohybovat pouze po vyznačené trati.
    3. Závodníci, kteří se pohybují mimo značenou trať, budou diskvalifikováni.
    4. Přijetí jakékoli pomoci od jiných osob než pořadatelů nebo jiných závodníků je zakázáno.
  3. Vybavení
    1. Závodníci musejí nést své vybavení po celu dobu závodu od startu do cíle. Za porušení tohoto ustanovení bude tým diskvalifikován.
    2. Každý závodník obdrží před startem startovní číslo. To musí být neseno viditelně po celou dobu závodu.
    3. Každý závodník obdrží před startem plaveckou čepičku. Ta musí být nesena na hlavě viditelně během všech plaveckých úseků.
    4. Každý závodní pár obdrží lanko s karabinou, kterým musí být z důvodu bezpečnosti pár spojen v průběhu všech plaveckých úseků.
    5. Závodníci mohou použít další vlastní vybavení, jako jsou plavecké brýle, neopren, packy a piškot (pullboy). Velikost piškotu nebo obdobné pomůcky je omezena na max 100 x 60 cm. Použití těchto pomůcek není povinné.
    6. Použití ploutví a dýchacích přístrojů (šnorchl atd.) je zakázáno.
    7. Oblečení, obuv ani vybavení nesmí být upraveno s použitím barvy, která se rozpouští ve vodě.
  4. Časomíra
    1. Čas je měřen pořadatelem od startu do cíle.
    2. Závodní pár musí absolvovat celou trať společně, maximálně v 10 m rozestupu.
  5. Odpovědnost
    1. Všichni závodníci musejí respektovat ostatní závodníky, organizátory, diváky a obyvatele oblastí, kde závod probíhá.
    2. V případě pohybu po silnicích a cestách jsou závodníci povinni dodržovat Pravidla silničního provozu.
    3. Všichni účastníci jsou povinni závodit poctivě a dodržovat pravidla fair-play.
    4. Závody BRDMAN ADVENTURE jsou čisté, jakékoli nepovolené podpůrné prostředky (doping) jsou zakázány.
    5. V případě úrazu, nevolnosti a podobně jsou závodníci povinni poskytnout postiženému závodníkovi první pomoc.
    6. V případě předčasného ukončení závodu (odstoupení) daný pár tuto skutečnost oznámí neprodleně pořadateli.
    7. Odhazování jakýchkoli odpadků na trati a v okolí trati je zakázáno. Odpadky je možné odhodit na občerstvovacích stanicích nebo podobných k tomu určených místech.
    8. Závodníci musejí dodržovat tato pravidla.
    9. Závodní pár, jehož jeden nebo oba členové poruší tato pravidla, bude diskvalifikován.

Metodická spolupráce na swimrun

V závodu 7 rybníků se střídá běh a plavání. V rámci přípravy jsme se domluvili na metodické spolupráci s Mgr. Danem Jurákem, vedoucím katedry plaveckých sportů FTVS UK. Především pro začátečníky Dan postupně představí plavání s pomůckami, základy pohybu ve vodě ve dvojici, návod na řešení případných problémů atd. Níže najdete první díl Školy swimrun: proč a jak plavat s packami.

Video: Škola swimrun č.2 – plavání ve dvojici

Video: Škola swimrun č.3 – přechody

Video: Škola swimrun č.4 – řešení problémů ve vodě

Historie swimrun

Závod vznikl v r. 2004 jako sázka 4 Švédů pozdě v noci v jednom baru. Anders Malm a Janne Lindberg vyzvali bratry Matse a Jaspera Anderssonovi: který pár dorazí z ostrova Utö na ostrov Sandhamn jako druhý, platí hotel, večeři a pití vítěznému páru. Trať si mohly oba páry vybrat libovolně s jedinou podmínkou, po cestě se museli stavit ve všech hospodách. Druhý den vystartovali. Oběma párům trval 75km závod (z toho 10km plavání) přes 26hod.

V roce 2006 se konal první veřejný závod pod jménem ÖTILLÖ (švédsky “z ostrova na ostrov”), který byl označen jako jeden z nejtěžších vytrvalostních závodů na světě. V r. 2011 pojmenovala vítězka světového šampionátu Erika Rosenbaum tento sport jako “swimrun”.

V r. 2017 už se závody swimrun konaly v desítkách zemí, mimo Švédska také v Dánsku, Norsku, Finsku, Lotyšsku, Estonsku, Británii, Rusku, Polsku, Belgii, Lucembursku, Rakousku, Německu, Švýcarsku, Španělsku, Portugalsku, Itálii, Francii, Chorvatsku, Turecku, Maroku, USA, Kanadě Austrálii, Novém Zélandu a Jižní Africe. Pro kvalifikaci na mistrovství světa do Německa bylo nutné vybojovat přední příčky v rankingu na kvalifikačních závodech na Hvaru, souostroví Scilly (Británie), švédském Utö a švýcarském Engadinu. V Německu pak světové finále „ÖTILLÖ 1000 Lakes“ probíhalo na trati dlouhé 41,3 km, z toho běh 33,8km a plavání 7,5km v deseti úsecích. Vedle světového finále se konal také swimrun sprint na trati 16,4km, běh 14km a plavání 2,4km v 5ti úsecích.

Poznámka: V současnosti již nejsou při závodech zastávky v hospodách vyžadovány.