1. Český maraton 1908

Mnohý sportovec ví, že nejdelší olympijská běžecká disciplína byla inspirována historickým během válečného posla z Marathonu do Atén. Stalo se to 12. září roku 490 př.n.l. Historické prameny neuvádějí, za kolik cca 40km trať posel Feidippides zvládl, shodují se však v tom, že po doručení zprávy „Zvítězili jsme“ padl vyčerpáním a zemřel.

Méně známým faktem je, že historicky první Český Marathon se konal 25. října 1908 na trati z Prahy do Dobříše, ve kterém zvítězil Arnošt Nejedlý v čase 3:22:50, …a přežil.

Inspirováni touto událostí, rozhodli jsme se po více jak 100 letech navázat na tento Český Marathon a obnovit jeho konání. Proto byl do letošního ročníku závodů seriálu Brdman Adventure poprvé zařazen maraton Praha-Dobříš.


Studovna Národní knihovny Praha

Při hledání detailů o prvním Českém Marathonu jsme objevili řadu zajímavostí, které jsme se rozhodli zveřejnit. Jednak jako poctu borcům té doby, protože začátky moderního sportování před 100 lety vůbec nebyly snadné a druhak pro motivaci současným amatérským atletům. Je dobré si uvědomit, že řada témat intenzivně diskutovaných dnes, byla probírána i před 100 lety, ať se to týká sportovních podvodů, financí, ždímání se „na krev“, výživy nebo třeba i běhu na boso.

Věříme, že vám následující – v drtivé většině dobové – texty zpestří ordinovaný odpočinek mezi tréninkovými cykly a budou třeba i pro vás inspirací zkusit se postavit na start obnoveného Českého Marathonu 20.10.2019. Není podstatné, jestli Váš čas v cíli bude lepší než čas Nejedlého, důležité je nedopadnout jako Feidippides.

Těšíme se na Vás na startu.

Michal Dudla a Pavel Svoboda

SK Vlaška Dobříš